Cosmic Cream – Oz Deal

$79.00

Out of stock

A full ounce (28 g) of Cosmic Cream for $79 — about $2.82 per gram. A potent indica-dominant strain from Gasberry x Alien Cake 3030 — sweet cereal-milk aroma over loamy earth, with dense, trichome-caked buds.

A nighttime strain. Heavy enough that most people save it for the end of the day.

  Estimated Delivery:  Oct 06 Oct 10
    people  are viewing this right now
Categories: , ,
Description

Quick answer: Cosmic Cream is a potent indica-dominant strain sold here as a full ounce (28 g) for $79 — about $2.82 per gram, toward the premium end of our ounce menu. It crosses Gasberry with Alien Cake 3030 and carries a sweet, cereal-milk aroma that is unusual for something this heavy.

What a $79 ounce of Cosmic Cream gets you

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $79 that works out to about $2.82 per gram, which sits near the top of our ounce range of roughly $39 to $100.

Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.

Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.

What does Cosmic Cream smell and taste like?

Sweet and creamy in a way that catches people off guard given how strong it is. The usual description is cereal milk — that sugary dairy note — with light fruit over the top and a loamy, earthy base underneath holding it together.

The buds are dense and acorn-shaped, and completely blanketed in trichomes to the point that they look frosted rather than dusted.

What kind of high is Cosmic Cream?

Firmly an evening strain. It is known for arriving heavy and physical, and couch-lock is the commonly reported endpoint rather than a risk. People generally keep it for the end of the day and for nights when they are not planning to go anywhere.

If you are new to indica-dominant strains at this strength, take noticeably less than you would with something mid-range and give it time before topping up.

How to keep an ounce fresh

Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.

Frequently Asked Questions

How much is an ounce of Cosmic Cream?

An ounce (28 g) of Cosmic Cream is $79 at Bud Cargo — about $2.82 per gram. Our ounce deals run from roughly $45 to $100, with a median around $69.

Is Cosmic Cream indica or sativa?

Cosmic Cream is indica-dominant. Its commonly listed lineage is Gasberry crossed with Alien Cake 3030, and the indica side shows clearly in how sedating the back end is.

What does Cosmic Cream taste and smell like?

Sweet and nostalgic — the comparison people reach for is cereal milk — with subtle fruit over a loamy, earthy base. It is a dessert-leaning profile rather than a gassy or skunky one.

How long does an ounce of weed last?

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.

What is the THC percentage?

We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. Cosmic Cream has a reputation as one of the more potent indica-dominant strains in circulation, and it is treated as a nighttime strain for that reason. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.

Does this ounce ship free?

Free shipping starts at $150, so a single $79 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.

Compare the rest of our ounce deals, browse all indica strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada if you are considering larger weights.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet

Be the first to review “Cosmic Cream – Oz Deal”
Refer a Friend