Skywalker OG – Oz Deal

1 review
$60.00

In stock

A full ounce (28 g) of Skywalker OG for $60 — about $2.14 per gram. An indica-dominant hybrid crossing Blueberry with Mazar — dense dark green buds under a frosty layer of trichomes.

Fiery orange pistils and a genuinely resinous finish. At $60 it is one of the better-value ounces on the menu.

Purchase this product now and earn 60 Points!
-
+
Add to Wishlist
  Estimated Delivery:  Oct 04 Oct 08
    people  are viewing this right now
Categories: , ,
Description

Quick answer: Skywalker OG is an indica-dominant hybrid sold here as a full ounce (28 g) for $60 — about $2.14 per gram, solid mid-range value on our ounce menu. A cross of Blueberry and Mazar, it is one of the better-looking ounces at this price — dense dark green buds under a heavy frost of trichomes.

What a $60 ounce of Skywalker OG gets you

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $60 that works out to about $2.14 per gram, which sits mid-range of our ounce range of roughly $39 to $100.

Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.

Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.

What does Skywalker OG look like?

This is a strain people buy partly on appearance. The buds are dense and dark green, covered in a frosty layer of trichomes, with fiery orange pistils weaving through them. It is visibly resinous — and resin is where the cannabinoids and terpenes live, so the look is telling you something real about the potency rather than just being decorative.

Where does Skywalker OG come from?

A cross of Blueberry and Mazar. Blueberry contributes the sweetness and Mazar the earthy, spiced heaviness, and the combination is what gives Skywalker OG its following among both casual buyers and people who pay close attention to genetics.

What kind of high is Skywalker OG?

Indica-dominant and physically grounded. It is an evening strain rather than a functional one, and at $60 for the ounce it is one of the stronger value propositions in this category.

How to keep an ounce fresh

Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.

Frequently Asked Questions

How much is an ounce of Skywalker OG?

An ounce (28 g) of Skywalker OG is $60 at Bud Cargo — about $2.14 per gram. Our ounce deals run from roughly $39 to $100, with a median around $69.

Is Skywalker OG indica or sativa?

Skywalker OG is an indica-dominant hybrid, crossing Blueberry with Mazar. Both parents are heavy lines and the result leans clearly toward the body.

What does Skywalker OG taste and smell like?

Sweet blueberry from one parent over the earthy, spiced weight of Mazar, with the fuel edge the OG name implies running underneath.

How long does an ounce of weed last?

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.

What is the THC percentage?

We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. Skywalker OG is notably resinous, and resin content is a reliable indicator of strength — this is a robust strain. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.

Does this ounce ship free?

Free shipping starts at $150, so a single $60 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.

Compare the rest of our ounce deals, browse all hybrid strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada.

Reviews (1)

1 review for Skywalker OG – Oz Deal

4.0
Based on 1 review
5
0%
4
100
100%
3
0%
2
0%
1
0%
  1. Alex Benvenuti (verified owner) –

    nice smell and taste, nice all around smoke

Add a review
Refer a Friend