Tom Ford – Oz Deal

10 reviews
$54.00

In stock

A full ounce (28 g) of Tom Ford for $54 — about $1.93 per gram. An 80/20 indica-dominant hybrid, properly called Pink Island Kush — Pink Kush crossed with an unknown indica.

Neon green spade-shaped nugs with vivid hot pink hairs and frosty white trichomes. Skunk, vanilla and sweet florals.

Purchase this product now and earn 54 Points!
-
+
Add to Wishlist
  Estimated Delivery:  Oct 05 Oct 09
    people  are viewing this right now
Categories: , ,
Description

Quick answer: Tom Ford is an 80/20 indica-dominant hybrid, properly known as Pink Island Kush sold here as a full ounce (28 g) for $54 — about $1.93 per gram, one of the cheapest ounces on the Bud Cargo menu. One of the best-looking flowers we carry — neon green nugs shot through with vivid hot pink hairs — at one of the lowest ounce prices on the menu.

What a $54 ounce of Tom Ford gets you

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $54 that works out to about $1.93 per gram, which sits at the low end of our ounce range of roughly $39 to $100.

Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.

Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.

Why it looks the way it does

Pink Island Kush is bought on appearance as much as anything. The buds are neon green and spade-shaped with an airy structure, run through with vivid hot pink hairs and finished with a coating of frosty, sandy white trichomes. It is genuinely striking flower for a $54 ounce.

What does Tom Ford smell and taste like?

Pulling apart a sticky nugget releases pungent skunk first, then fresh vanilla and sweet florals underneath. That combination — funk on top, sweetness beneath — is what makes it more interesting than a straightforward Kush.

What kind of high is it?

Firmly physical, in keeping with an 80% indica split. It is evening flower, and one of the better value routes into the Pink Kush family.

How to keep an ounce fresh

Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.

Frequently Asked Questions

How much is an ounce of Tom Ford?

An ounce (28 g) of Tom Ford is $54 at Bud Cargo — about $1.93 per gram. Our ounce deals run from roughly $39 to $100, with a median around $69.

Is Tom Ford indica or sativa?

Tom Ford, properly Pink Island Kush, is indica-dominant at roughly 80% indica and 20% sativa. It was created by crossing Pink Kush with another unknown indica hybrid.

What does Tom Ford taste and smell like?

Pungent skunk first, then fresh vanilla and sweet florals as you break the buds apart. It is a more layered nose than most indicas at this price manage.

How long does an ounce of weed last?

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.

What is the THC percentage?

We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. At roughly 80% indica this is a firmly physical strain and is best treated as evening flower. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.

Does this ounce ship free?

Free shipping starts at $150, so a single $54 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.

Is this the same as the Tom Ford AAAA+ flower?

They share a name and a lineage but they are different listings. This is the ounce deal at $54; we also stock Tom Ford as premium AAAA+ flower priced by the gram through to the ounce. Both trace to the Pink Kush family — the difference is grade and how it is sold.

Compare the rest of our ounce deals, browse all indica strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada.

Reviews (10)

10 reviews for Tom Ford – Oz Deal

4.6
Based on 10 reviews
5
70
70%
4
20
20%
3
10
10%
2
0%
1
0%
  1. russ_c84 (verified owner) –

    Nice bud for the price ! AAA. Nice taste and smell .

  2. Ty Ritchie (verified owner) –

    Great,chill buzz n taste.

  3. Michael Nelson (verified owner) –

    Great taste strong buzz awesome deal for sure.

  4. Michael Nelson (verified owner) –

    Great taste strong buzz awesome deal for sure.

  5. was (verified owner) –

    very small, loose buds that do not have bag appeal and a real weird “chemical wash” smell….hopefully the buzz makes up for it!

  6. netto (verified owner) –

    I like it but yeah flufy buds and taste changes when kinda dry but still does the job.

  7. supadiva77 (verified owner) –

    Not my first time smoking Tom ford, and won’t be my last. Amazing price for this great tasting, couch locking high!

  8. CannaMama (verified owner) –

    Great taste strong buzz awesome deal.

  9. CannaMama (verified owner) –

    Will buy again

  10. V48V (verified owner) –

    Amazing price for what it is very relaxing and strong high taste really good too 🙂

Add a review
Refer a Friend