- Copyright © 2026 - Budcargo.net Online Marijuana Dispensary.





Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.



Out of stock
A full ounce (28 g) of Pure OG for $80 — about $2.86 per gram. A pure indica bred by inbreeding OG Kush — pine and sage with a soft mango sweetness, and a heavy, sleepy finish.
A straightforward OG-family indica at a mid-menu price. Better suited to evenings than to getting things done.
Quick answer: Pure OG is a classic indica sold here as a full ounce (28 g) for $80 — about $2.86 per gram, toward the premium end of our ounce menu. It is an inbred OG Kush line, so it delivers the familiar OG character — pine, earth and a heavy, sleepy finish — without the novelty-strain markup.
An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $80 that works out to about $2.86 per gram, which sits near the top of our ounce range of roughly $39 to $100.
Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.
Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.
Pine is the headline, backed by a dry herbal sage note and a faint mango sweetness that shows up more in the taste than the smell. Caryophyllene leads the terpene profile, which gives it the peppery bite on the exhale that OG drinkers recognise immediately.
Because it is an inbred OG Kush line rather than a cross, it reads as a concentrated version of the classic OG experience: physically heavy, appetite-provoking and steadily sleepy, with a mild tingling body feel. It is a wind-down strain.
Compared with the harder-hitting indicas on this page, Pure OG is relatively forgiving, which makes it a sensible choice if you are still working out your tolerance. Effects vary between people — start small.
Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.
An ounce (28 g) of Pure OG is $80 at Bud Cargo — about $2.86 per gram. Our ounce deals run from roughly $45 to $100, with a median around $69.
Pure OG is an indica, produced by inbreeding OG Kush rather than crossing it with another strain. That makes it a concentrated expression of the OG profile rather than a hybrid of it.
Pine forward, with sage and a soft mango sweetness underneath. Caryophyllene is the dominant terpene, which is where the peppery, slightly spicy edge on the exhale comes from.
An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.
We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. Pure OG is generally considered a moderate-strength indica rather than an overwhelming one, which makes it a reasonable entry point into the OG family. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.
Free shipping starts at $150, so a single $80 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.
Compare the rest of our ounce deals, browse all indica strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada if you are considering larger weights.
You must be logged in to post a review.
For each friend you invite, we will send you a coupon code worth $25 that you can use to purchase or get a discount on any product on our site. Plus your friend will get $25 OFF coupon automatically applied to their cart if they visit our site via your referral link. Get started now, by sharing your referral link with your friends.
Tired of the old same online marijuana dispensary? Give Bud Cargo a try! We pride ourselves in bringing you the highest-quality cannabis & cannabis-related products on the market at the lowest price!





Reviews
There are no reviews yet