Sour Diesel – Oz Deal

$72.00

In stock

A full ounce (28 g) of Sour Diesel for $72 — about $2.57 per gram. The classic sativa-dominant Sour D — overwhelmingly pungent diesel cut with sharp citrus over a skunky base.

Fast-acting, cerebral and energising. One of the best daytime ounces we carry.

Purchase this product now and earn 72 Points!
-
+
Add to Wishlist
  Estimated Delivery:  Oct 07 Oct 11
    people  are viewing this right now
Categories: , ,
Description

Quick answer: Sour Diesel is a famously sativa-dominant strain, often shortened to Sour D sold here as a full ounce (28 g) for $72 — about $2.57 per gram, solid mid-range value on our ounce menu. One of the defining strains of the East Coast scene, and among the fastest-acting and most energising things on our menu.

What a $72 ounce of Sour Diesel gets you

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $72 that works out to about $2.57 per gram, which sits mid-range of our ounce range of roughly $39 to $100.

Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.

Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.

What does Sour Diesel smell and taste like?

Diesel, unmistakably and immediately. Sour Diesel is one of the most pungent strains in circulation — sharp fuel up front, citrus cutting across it, and a skunky, earthy base holding it together. The smell carries well beyond the jar, which is worth knowing before you buy an ounce of it.

What kind of high is Sour Diesel?

Fast and cerebral. Where most strains on this page build gradually, Sour D arrives quickly and lands in the head rather than the body — energising, talkative and alert. It is a daytime strain in the truest sense, and a poor choice if you are trying to wind down.

That speed is also a reason to go carefully on a first session; there is less warning than with a slower indica.

Why Sour Diesel matters

It is one of the strains that defined the East Coast scene and it has stayed on menus for decades while trends came and went. Longevity like that in a market driven by novelty usually means the strain delivers something nothing else quite replicates — in this case, the combination of that fuel profile and the speed of onset.

How to keep an ounce fresh

Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.

Frequently Asked Questions

How much is an ounce of Sour Diesel?

An ounce (28 g) of Sour Diesel is $72 at Bud Cargo — about $2.57 per gram. Our ounce deals run from roughly $39 to $100, with a median around $69.

Is Sour Diesel indica or sativa?

Sour Diesel is sativa-dominant — that is the strain’s defining trait and the reason it built its reputation. It is a daytime strain, not an evening one.

What does Sour Diesel taste and smell like?

Overwhelmingly pungent diesel, cut with sharp citrus and a skunky, earthy base. The fuel note is the whole identity of the strain, and it carries — this is not a discreet flower.

How long does an ounce of weed last?

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.

What is the THC percentage?

We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. Sour Diesel is known for a fast, hard-hitting onset rather than a slow build, and it is a strong strain by any measure. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.

Does this ounce ship free?

Free shipping starts at $150, so a single $72 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.

Is Sour Diesel good for daytime?

Yes — it is one of the strains most often named for exactly that. Sour Diesel is sativa-dominant with a fast, cerebral onset and an energising character, which makes it a poor choice late at night and a good one when you actually intend to do something. If you want the opposite, look at OG Kush or Platinum Blackberry on this page.

Compare the rest of our ounce deals, browse all sativa strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet

Be the first to review “Sour Diesel – Oz Deal”
Refer a Friend