AK47 – Oz Deal (AA)

1 review
$89.00

A full ounce (28 g) of AK47 for $89 — about $3.18 per gram. A heavily awarded sativa-dominant strain blending South American, Thai and Mexican sativas with an Afghani indica.

Mellow and gentle despite the name — a Dutch classic from the early 1990s that became a global favourite.

Purchase this product now and earn 89 Points!
-
+
Add to Wishlist
  Estimated Delivery:  Oct 04 Oct 08
    people  are viewing this right now
Categories: , ,
Description

Quick answer: AK47 is a sativa-dominant strain graded AA sold here as a full ounce (28 g) for $89 — about $3.18 per gram, toward the premium end of our ounce menu. Despite the aggressive name, AK-47 is known for being mellow rather than forceful — a heavily awarded strain from the early-90s Netherlands scene.

What a $89 ounce of AK47 gets you

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $89 that works out to about $3.18 per gram, which sits near the top of our ounce range of roughly $39 to $100.

Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.

Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.

Why is AK-47 called that if it is mellow?

Nobody has ever given a satisfying answer. The name suggests something aggressive and the strain is the opposite — AK-47 is consistently described as mellow and gentle rather than forceful, while still being genuinely potent. The mismatch between name and character is part of its reputation.

Where does AK-47 come from?

It is a deliberate blend of sativas from South America, Thailand and Mexico, crossed with an Afghani indica, and it originated in the Netherlands in the early 1990s. It went on to become one of the most decorated strains in cannabis, picking up major awards including a second-place finish for best sativa at the High Times Cannabis Cup, and it has stayed a global favourite ever since.

What kind of high is AK-47?

Sativa-leaning and clear-headed, but without the edge that often comes with strong sativas. It is an easygoing strain — which, given how heavily it has been awarded over three decades, is a large part of why it has lasted.

How to keep an ounce fresh

Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.

Frequently Asked Questions

How much is an ounce of AK47?

An ounce (28 g) of AK47 is $89 at Bud Cargo — about $3.18 per gram. Our ounce deals run from roughly $45 to $100, with a median around $69.

Is AK47 indica or sativa?

AK-47 is sativa-dominant. It blends South American, Thai and Mexican sativas with an Afghani indica, and originated in the Netherlands in the early 1990s.

What does AK47 taste and smell like?

A complex profile that reflects its multi-continental parentage, with the earthy, sweet character typical of the classic Dutch sativa lines it came out of.

How long does an ounce of weed last?

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.

What is the THC percentage?

We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. AK-47 is potent but is consistently described as mellow and gentle in character rather than forceful. It is graded AA here. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.

Does this ounce ship free?

Free shipping starts at $150, so a single $89 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.

What does the AA grade mean?

AA sits in the mid-range of the Canadian grading scale — decent, properly cured flower that is not as dense, trimmed or trichome-heavy as AAA or AAAA tiers. It is graded on appearance and structure rather than on strain quality. Our grading guide explains where each tier sits.

Compare the rest of our ounce deals, browse all sativa strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada if you are considering larger weights.

Reviews (1)

1 review for AK47 – Oz Deal (AA)

5.0
Based on 1 review
5
100
100%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
  1. CannaMama (verified owner) –

    Great for pain management

Add a review
Refer a Friend