Subtotal:
$39.00
Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.


A full ounce (28 g) of AK47 for $89 — about $3.18 per gram. A heavily awarded sativa-dominant strain blending South American, Thai and Mexican sativas with an Afghani indica.
Mellow and gentle despite the name — a Dutch classic from the early 1990s that became a global favourite.
Quick answer: AK47 is a sativa-dominant strain graded AA sold here as a full ounce (28 g) for $89 — about $3.18 per gram, toward the premium end of our ounce menu. Despite the aggressive name, AK-47 is known for being mellow rather than forceful — a heavily awarded strain from the early-90s Netherlands scene.
An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $89 that works out to about $3.18 per gram, which sits near the top of our ounce range of roughly $39 to $100.
Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.
Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.
Nobody has ever given a satisfying answer. The name suggests something aggressive and the strain is the opposite — AK-47 is consistently described as mellow and gentle rather than forceful, while still being genuinely potent. The mismatch between name and character is part of its reputation.
It is a deliberate blend of sativas from South America, Thailand and Mexico, crossed with an Afghani indica, and it originated in the Netherlands in the early 1990s. It went on to become one of the most decorated strains in cannabis, picking up major awards including a second-place finish for best sativa at the High Times Cannabis Cup, and it has stayed a global favourite ever since.
Sativa-leaning and clear-headed, but without the edge that often comes with strong sativas. It is an easygoing strain — which, given how heavily it has been awarded over three decades, is a large part of why it has lasted.
Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.
An ounce (28 g) of AK47 is $89 at Bud Cargo — about $3.18 per gram. Our ounce deals run from roughly $45 to $100, with a median around $69.
AK-47 is sativa-dominant. It blends South American, Thai and Mexican sativas with an Afghani indica, and originated in the Netherlands in the early 1990s.
A complex profile that reflects its multi-continental parentage, with the earthy, sweet character typical of the classic Dutch sativa lines it came out of.
An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.
We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. AK-47 is potent but is consistently described as mellow and gentle in character rather than forceful. It is graded AA here. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.
Free shipping starts at $150, so a single $89 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.
AA sits in the mid-range of the Canadian grading scale — decent, properly cured flower that is not as dense, trimmed or trichome-heavy as AAA or AAAA tiers. It is graded on appearance and structure rather than on strain quality. Our grading guide explains where each tier sits.
Compare the rest of our ounce deals, browse all sativa strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada if you are considering larger weights.
You must be logged in to post a review.
For each friend you invite, we will send you a coupon code worth $25 that you can use to purchase or get a discount on any product on our site. Plus your friend will get $25 OFF coupon automatically applied to their cart if they visit our site via your referral link. Get started now, by sharing your referral link with your friends.
Tired of the old same online marijuana dispensary? Give Bud Cargo a try! We pride ourselves in bringing you the highest-quality cannabis & cannabis-related products on the market at the lowest price!
CannaMama (verified owner) –
Great for pain management