- Copyright © 2026 - Budcargo.net Online Marijuana Dispensary.





Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.



A full ounce (28 g) of Gastro Pop for $75 — about $2.68 per gram. An indica-dominant hybrid (roughly 70/30) from Apples + Bananas x Grape Gas — sweet berry grape with sour citrus and spicy diesel.
One of our best-selling ounces. Expect a strong body effect and serious munchies.
Quick answer: Gastro Pop is an indica-dominant hybrid (roughly 70/30) sold here as a full ounce (28 g) for $75 — about $2.68 per gram, toward the premium end of our ounce menu. It crosses Apples + Bananas with Grape Gas, and the flavour is the reason it has become one of our highest-volume ounces.
An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $75 that works out to about $2.68 per gram, which sits near the top of our ounce range of roughly $39 to $100.
Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.
Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.
This is the strain people buy for flavour. It leads sweet and sugary — berry and grape — with sour citrus and fresh tree fruit layered behind it. The nose carries the same berry-grape overtone but adds tangy apple and a rich, spicy diesel base that stops it becoming cloying.
Soothing and numbing across both head and body. It usually starts lifted, happy and unusually outgoing — one of the more sociable indica-dominant strains — before the physical side settles in properly.
Be warned that the appetite effect is not subtle. A sharp hunger tends to arrive partway through and builds from there, so it is worth having something to eat within reach before you start.
Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.
An ounce (28 g) of Gastro Pop is $75 at Bud Cargo — about $2.68 per gram. Our ounce deals run from roughly $45 to $100, with a median around $69.
Gastro Pop, sometimes written GastroPop, is indica-dominant at roughly 70% indica and 30% sativa. Its commonly listed lineage is Apples + Bananas crossed with Grape Gas.
Sweet and sugary berry-grape up front with sour citrus and fresh tree fruit behind it. The aroma adds tangy apple and a rich spicy diesel note underneath the sweetness, which keeps it from reading as one-dimensionally candied.
An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.
We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. Gastro Pop is regarded as a high-potency strain and the body effect is pronounced. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.
Free shipping starts at $150, so a single $75 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.
Compare the rest of our ounce deals, browse all hybrid strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada if you are considering larger weights.
You must be logged in to post a review.
For each friend you invite, we will send you a coupon code worth $25 that you can use to purchase or get a discount on any product on our site. Plus your friend will get $25 OFF coupon automatically applied to their cart if they visit our site via your referral link. Get started now, by sharing your referral link with your friends.
Tired of the old same online marijuana dispensary? Give Bud Cargo a try! We pride ourselves in bringing you the highest-quality cannabis & cannabis-related products on the market at the lowest price!





ayeitsem98 (verified owner) –
Really good for the price you get what you paid for would order again
nrkirchberger (verified owner) –
This one was nice and smooth and gave me a real a mellow high