King Sherbert – Oz Deal

$65.00

Only 1 left in stock

A full ounce (28 g) of King Sherbert for $65 — about $2.32 per gram. A potent, well-balanced hybrid descended from Sunset Sherbet — sweet, creamy and dessert-like.

Euphoric and creative up front, deeply relaxing underneath, without tipping into complete couch-lock.

Purchase this product now and earn 65 Points!
-
+
Add to Wishlist
  Estimated Delivery:  Oct 03 Oct 07
    people  are viewing this right now
Categories: , ,
Description

Quick answer: King Sherbert is a potent, well-balanced hybrid descended from Sunset Sherbet sold here as a full ounce (28 g) for $65 — about $2.32 per gram, solid mid-range value on our ounce menu. It pairs a clear euphoric lift with real relaxation, and stops short of full couch-lock — one of the more usable evening strains on this page.

What a $65 ounce of King Sherbert gets you

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $65 that works out to about $2.32 per gram, which sits mid-range of our ounce range of roughly $39 to $100.

Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.

Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.

What does King Sherbert smell and taste like?

Sweet and creamy, squarely in the Sherbet dessert family — a soft, sugary profile with a dairy-like richness rather than the gas or earth that dominates much of this menu.

What kind of high is King Sherbert?

It usually opens with a wave of euphoria that clears the head and lifts mood, often with a noticeable creative streak — people who write, draw or make things tend to rate it well. Relaxation builds underneath as it goes.

What makes it useful is where it stops. King Sherbert relaxes without collapsing into complete couch-lock, so it works in the afternoon as well as the evening. If you want the dessert-strain flavour without losing the rest of your day, this is the one on this page to look at.

How to keep an ounce fresh

Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.

Frequently Asked Questions

How much is an ounce of King Sherbert?

An ounce (28 g) of King Sherbert is $65 at Bud Cargo — about $2.32 per gram. Our ounce deals run from roughly $45 to $100, with a median around $69.

Is King Sherbert indica or sativa?

King Sherbert is a balanced hybrid. Its lineage traces to the well-known Sunset Sherbet crossed with an undisclosed potent strain, so the full parentage is not public.

What does King Sherbert taste and smell like?

Sweet and creamy with the dessert character the Sherbet family is known for — that soft, sugary, almost dairy-like profile rather than anything gassy or earthy.

How long does an ounce of weed last?

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.

What is the THC percentage?

We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. King Sherbert is described as potent while remaining balanced — strong enough to feel clearly, controlled enough not to flatten you. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.

Does this ounce ship free?

Free shipping starts at $150, so a single $65 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.

Compare the rest of our ounce deals, browse all hybrid strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada if you are considering larger weights.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet

Be the first to review “King Sherbert – Oz Deal”
Refer a Friend