Subtotal:
$89.00
Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.


In stock
A full ounce (28 g) of Wedding Cake for $49 — about $1.75 per gram. An indica-dominant hybrid also known as Pink Cookies — Triangle Kush crossed with Animal Mints.
Cookie sweetness meeting cherry-pie fruit, in dense, frosty, pine-shaped buds.
Quick answer: Wedding Cake is an indica-dominant hybrid, also sold as Pink Cookies sold here as a full ounce (28 g) for $49 — about $1.75 per gram, solid mid-range value on our ounce menu. It crosses Triangle Kush with Animal Mints, and the flavour is the reason it became a modern staple — cookie sweetness meeting cherry-pie fruit.
An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $49 that works out to about $1.75 per gram, which sits mid-range of our ounce range of roughly $39 to $100.
Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.
Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.
This is the strain’s whole appeal. It is exceptionally sweet and aromatic with a clear fruity edge — the combination people land on is the sweetness of cookies with the fruitiness of a cherry pie. The Animal Mints parent contributes the cool sweetness, Triangle Kush the depth underneath.
The buds are shaped a little like pine trees, dense in structure and notably frosty.
Indica-dominant and relaxing, though it stops short of wiping out your focus and energy entirely — which is part of why it works across a wider slice of the day than most sweet indicas. Expect the usual dry eyes and dry mouth.
Same plant. The strain circulates under both names depending on who is selling it, so if you have bought Pink Cookies before, this is the same thing.
Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.
An ounce (28 g) of Wedding Cake is $49 at Bud Cargo — about $1.75 per gram. Our ounce deals run from roughly $39 to $100, with a median around $69.
Wedding Cake, sometimes called Pink Cookies, is a hybrid with clear indica dominance. Its parents are Triangle Kush and Animal Mints.
Exceptionally sweet and aromatic with a fruity edge — the usual description is the sweetness of cookies combined with the fruitiness of a cherry pie. It is one of the more precise flavour descriptions in cannabis, and it holds up.
An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.
We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. Wedding Cake is a strong modern hybrid. Expect the standard dry eyes and dry mouth; it will not necessarily flatten your focus or energy, but it is not a light strain. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.
Free shipping starts at $150, so a single $49 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.
Compare the rest of our ounce deals, browse all hybrid strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada.
You must be logged in to post a review.
For each friend you invite, we will send you a coupon code worth $25 that you can use to purchase or get a discount on any product on our site. Plus your friend will get $25 OFF coupon automatically applied to their cart if they visit our site via your referral link. Get started now, by sharing your referral link with your friends.
Tired of the old same online marijuana dispensary? Give Bud Cargo a try! We pride ourselves in bringing you the highest-quality cannabis & cannabis-related products on the market at the lowest price!
Reviews
There are no reviews yet