Wedding Cake – Oz Deal

$49.00

In stock

A full ounce (28 g) of Wedding Cake for $49 — about $1.75 per gram. An indica-dominant hybrid also known as Pink Cookies — Triangle Kush crossed with Animal Mints.

Cookie sweetness meeting cherry-pie fruit, in dense, frosty, pine-shaped buds.

Purchase this product now and earn 49 Points!
-
+
Add to Wishlist
  Estimated Delivery:  Oct 06 Oct 10
    people  are viewing this right now
Categories: , ,
Description

Quick answer: Wedding Cake is an indica-dominant hybrid, also sold as Pink Cookies sold here as a full ounce (28 g) for $49 — about $1.75 per gram, solid mid-range value on our ounce menu. It crosses Triangle Kush with Animal Mints, and the flavour is the reason it became a modern staple — cookie sweetness meeting cherry-pie fruit.

What a $49 ounce of Wedding Cake gets you

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints, or roughly a month for someone smoking a gram a day. At $49 that works out to about $1.75 per gram, which sits mid-range of our ounce range of roughly $39 to $100.

Ounce deals are sold as a full 28 g ounce only. We do not break them into eighths, quarters or half ounces — the flat ounce price is the entire point of the deal and it is what keeps the per-gram cost where it is. If you want smaller weights, our premium AAAA+ flower is sold by the gram through to the ounce instead.

Our grams in an ounce guide covers how the weights compare, and the AAA vs AAAA grading guide explains what the letter grades describe.

What does Wedding Cake taste like?

This is the strain’s whole appeal. It is exceptionally sweet and aromatic with a clear fruity edge — the combination people land on is the sweetness of cookies with the fruitiness of a cherry pie. The Animal Mints parent contributes the cool sweetness, Triangle Kush the depth underneath.

The buds are shaped a little like pine trees, dense in structure and notably frosty.

What kind of high is Wedding Cake?

Indica-dominant and relaxing, though it stops short of wiping out your focus and energy entirely — which is part of why it works across a wider slice of the day than most sweet indicas. Expect the usual dry eyes and dry mouth.

Wedding Cake or Pink Cookies?

Same plant. The strain circulates under both names depending on who is selling it, so if you have bought Pink Cookies before, this is the same thing.

How to keep an ounce fresh

Get it out of the bag it ships in. An airtight glass jar kept cool, dark and around 55–62% relative humidity holds flavour and potency for months, while a bag left in a warm room turns dry and harsh within weeks. If you are working through the ounce slowly, split it across two jars so you are not airing out the whole supply every time you open it.

Frequently Asked Questions

How much is an ounce of Wedding Cake?

An ounce (28 g) of Wedding Cake is $49 at Bud Cargo — about $1.75 per gram. Our ounce deals run from roughly $39 to $100, with a median around $69.

Is Wedding Cake indica or sativa?

Wedding Cake, sometimes called Pink Cookies, is a hybrid with clear indica dominance. Its parents are Triangle Kush and Animal Mints.

What does Wedding Cake taste and smell like?

Exceptionally sweet and aromatic with a fruity edge — the usual description is the sweetness of cookies combined with the fruitiness of a cherry pie. It is one of the more precise flavour descriptions in cannabis, and it holds up.

How long does an ounce of weed last?

An ounce is 28 grams — around 56 half-gram joints. Someone smoking a gram a day finishes it in about four weeks, while a weekend-only smoker can stretch the same ounce over two to three months.

What is the THC percentage?

We do not publish a lab-tested THC figure for this lot, so we will not quote one. Wedding Cake is a strong modern hybrid. Expect the standard dry eyes and dry mouth; it will not necessarily flatten your focus or energy, but it is not a light strain. If an exact percentage matters to your order, contact us before buying rather than relying on figures published elsewhere for the strain in general.

Does this ounce ship free?

Free shipping starts at $150, so a single $49 ounce does not reach it on its own — shipping is $19 regionally and $25.50 nationally. Combining ounces, or using our mix and match ounce deal (5% off), clears the threshold.

Compare the rest of our ounce deals, browse all hybrid strains, or read the guide to buying weed in bulk in Canada.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet

Be the first to review “Wedding Cake – Oz Deal”
Refer a Friend